Dagläger i digitalt skapande

Hello World! @ Stockholm Stad
Sommarlovets allra första vecka ordnar Hello World! ett dagläger för Stockholms elever i mellanstadiet med Stockholm Stad som värd! Ett hundratal elever i mellanstadiet kommer då att få upptäcka DIGITALT SKAPANDE! Häng med på ett äventyr som tar dig med från att skapa spel i Scratch till att designa din alldeles egen hemsida!  Du får hjälp under hela veckan av ett gäng inspirerande ledare som själva pluggar data på KTH eller Stockholms universitet. Lägret är både för dig som är total nybörjare och för dig som redan kommit en bit på väg och kanske programmerat lite i Scratch, känner till HTML eller en gnutta JavaScript.Föräldrar till barn i åk 4-6 läser mer och anmäler sina barn här: https://helloworld.se/stockholm-stad/

 

Dela:
Kategorier: